Spor Hekimliği Neye Bakar?

Spor hekimliği, özellikle yirminci yüzyılda ortaya çıkmış ve spor mecrasında ki popülaritesi ile özel bir dal olmuş şeklinde, aktivitede bulunan sporculara psikolojik ve fizyolojik olarak destek ve tedavi anlamında aktivitelerde bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda spor dal ve sporcuların da aynı oranda çoğalması aktivitede bulunan sporcuların sağlık sorunları ya da belli başlı profesyonel gözetim gerektiren bir alanda boşluk meydana geldi.

Spor hekimliğinin çıkış noktası da bu bağlamda bulunmaktadır. Bu boşluk da Spor Hekimliği gerek fiziksel gerek de psikolojik olarak tedavi ya da destek sağladıkları sporcuları belli noktaya getirdiler. Spor hekimliği bu gibi ihtiyaçların çoğalması ile de doğru orantılı olarak bu dalda birçok spor hekimi yetişti. Spor hekimliği kaba tarifi ile her türlü aktivitenin sonucunda, yapılan spor dallarının aktiviteleri sonunda sporcuların gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak, profesyonel bir hekim tarafından tedavi ve destek görmesidir. Başta da belirtildiği üzere Spor Hekimliği sporcunun sağlığına ve sakatlanmamasına dikkat eder. Canlı bahis siteleri http://www.jolieoysterbar.com/ adresi üzerinden sporcu sakatlıklarını ve tedavilerini daha ayrıntılı açıklamaktadırlar.

spor hekimligi neye bakar

spor hekimliği ne yapar?

Spor Hekimliği Dalları Nelerdir?

Bunun için Spor hekiminin de çeşitli alt dallara ayrılır. Bunlardan ilki koruyucu spor hekimliği diye tabir edilir. Koruyucu spor hekimliği, sporcunun sakatlanmaması için sporcuya belli takvim içerisinde hazırladığı bir olan ile, yapacağı spora en dinç şekilde hazırlaması görevidir. Son yıllarda ülkemizde bu tabir genellikle futbol takımlarında bulunur. Ayrıca spor hekimliğinin görev kapsamında örneğin sakatlanan dizi iyileştirme süreci ve benzeri gibi olaylar da bulunur. Belirtildiği üzere Spor Hekimliğinin amacı şu şekilde sıralanabilir;

  1. -Sporcuyu ya da aktivitede bulunan kişiyi Zinde tutmak sakatlamasını önleyici tedbirler almak.
  2. -Sakatlanan sporcuya belli fizik tedavileri uygulamak.
  3. -Fizik Tedavinin yanında da sporcuyu sakatlandıktan sonra psikolojik olarak tedavi sürecine hazırlamak.
  4. -Sporcuların giydikleri giysi ve ayakkabılarına kadar, onlar için en iyi ve en üst düzeyde verim nasıl alınır bunları düzenlemek
  5. -Müsabakalar da ya da antrenmanlarda sporcuyu izleyip ona göre muamele (muameleden kasıt verim ve antrenman planı) uygulamalarında bulunmak.
  6. -Sakatlıktan dönen sporcunun kondisyon çalışmalarını düzenlemek, izlemek ve en hızlı şekilde müsabakalara en dinç biçimde yetiştirmek.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir