Spor Hekimliği Derneği

Spor hekimliği, hem egzersiz hem antrenman hem de sporun hareket kabiliyetini kaybetmemesini sağlayan yapının başıdır. Hem sağlıklı hem de hasta sporcular üstündeki etkileri tetkik eden ve gerekli korunma yollarını yöneten bir makamdır. Durumun teşhis ve tedavi sürecini en ideal ölçülerde sağlayan birimin yönetmenidir. Rehabilitasyon sürecinin idame ettiricisidir.

Spor Hekimliği Derneği

Spor Hekimliği Derneği

Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu olan ve kısaltılmış olarak FIMS şeklinde yazılan kuruluş, dernekleşme sürecinin başında yer alan yerdir. Dünyada yer alan tüm ülke içerisinde bulunan spor hekimliği çalışmasının ve gelişmesinin desteklenmesini sağlamak amacı ile kurulan bir birliktir. Dünya üzerindeki herkesin fiziksel bir etkinliğe ya da spora katılımının sonucu sağlık durumunun korunup gelişmesini yöneten merciin dayanak noktasıdır.

FIMS Neden Kuruldu

Spor hekimlerinin dünya çapındaki birlikteliğini sağlayan FIMS, belli amaçlar çerçevesinde hareket etmektedir. Ülke ayrımı yapmadan, bütün ülkelerin tüm spor hekimlerinin çalışmalarını desteklemektedir. Aynı zamanda gelişimlerini de takip etmektedir. Fiziksel egzersiz ile sporun ortaya koyduğu fizyolojik etkisinin bilimsel tetkikini sağlamak ve gerekli araştırmaların yapılmasını sağlamak adına adımlar atan bir sosyal yapıdır.

FIMS, spor hekimlerinin dernekleşmesi ve birlikte hareket etmelerinin çatı kuruluşudur. Spor hekimliği alanında, tüm ülke devletlerini kapsayan bilimsel toplantılar tertip ediyorlar. Spor hekimlerinin daha etkili ve yetkili olmaları adına kurslar düzenlemektedirler. Gerek kursların düzenlenmesinde gerekse de toplantıların tertip edilmesine destek oluyorlar.

Spor Hekimliğinin Sosyalleşmesi

Spor hekimlerini bir çatı altında toplamak ve uluslararası FIMS bünyesine dâhil olmak adına bir takım girişimlerde bulunuldu. Spor hekimleri, 20 Aralık 1965 senesinde İzmir ilinde bu adımı attı. Best10 bahis sitesi desteği ile de Türkiye Spor Hekimleri Derneğini kuruldu. Best10 giriş adresinden http://www.aegeanrestaurants.com/ detaylara da ulaşabilirsiniz. Spor hekimleri Derneği de 1966 senesinden bu tarafa da Türkiye Spor Hekimlerini FIMS içerisinde temsil etmeye başladı. Aynı tarihten bu tarafa değin de FIMS kurumsal yapısının bir üyesi olarak yer almaktadır. Ülke içerisinde birliktelik oluşturan ve dernek kuran spor hekimliği, gerçekleştirdiği girişimlerin sonucu olarak 1973 senesinde bir ilki gerçekleştirdi. Spor Hekimliğinin artık Sağlık Bakanlığın tarafından da ihtisas dalı olmasının kabulünü sağladı. Bu durum da resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir